Zapisz się na
bezpłatne badania
prenatalne
W trosce o przyszłe mamy, Femmina Centrum Medyczne wprowadza program bezpłatnych badań prenatalnych dostępnych dla wszystkich kobiet. Już od czerwca 2024 roku niezależnie od wieku i bez wymogu wskazań.
Wczesne wykrywanie problemów
Badania prenatalne pozwalają na wczesne wykrycie potencjalnych problemów zdrowotnych u płodu, co umożliwia zaplanowanie odpowiedniej opieki medycznej zarówno przed, jak i po narodzinach dziecka. Dzięki temu rodzice mogą być lepiej przygotowani na różne scenariusze.
Zapewnienie spokoju rodzicom
Badania prenatalne mogą znacząco zmniejszyć niepewność i stres związany z ciążą, dostarczając rodzicom ważnych informacji o zdrowiu i rozwoju ich przyszłego dziecka. To z kolei pozwala na lepsze przygotowanie się do narodzin dziecka.
Plan interwencji medycznych
Wyniki badań prenatalnych mogą wskazać na potrzebę interwencji medycznej, która może być przeprowadzona jeszcze przed narodzinami dziecka. Może to obejmować leczenie farmakologiczne lub inne procedury, które mogą poprawić rokowania zdrowotne płodu.
Dostosowanie trybu życia
Badania prenatalne dostarczają informacji, które mogą skłonić rodziców do zmiany stylu życia w celu wsparcia zdrowego rozwoju płodu. Np. zalecenia dotyczące diety, aktywności fizycznej czy unikania szkodliwych substancji.
Doradztwo genetyczne
Badania genetyczne przeprowadzone w trakcie ciąży mogą ujawnić informacje o ewentualnych zaburzeniach genetycznych, co pozwala rodzicom i lekarzom lepiej zrozumieć ryzyko i zaplanować dalsze kroki, w tym doradztwo genetyczne lub inne opcje lecznicze.
Plan opieki okołoporodowej
Badania prenatalne pomagają w określeniu najlepszego planu opieki okołoporodowej, zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Wiedza ta jest kluczowa w zaplanowaniu miejsca i sposobu porodu, co może wpłynąć na bezpieczeństwo i komfort matki oraz zdrowie noworodka.
Bez ograniczeń wiekowych oraz bez wskazań.
Każda przyszła mama ma prawo do badnań prenatalnych. Zapisz sie już dziś. Pamiętaj że pierwsze badania wykonujemy przed 12 tygodniem ciąży.
Informacje o badaniach prenatalnych
- PAPPA-A osoczowe białko ciążowe A,
- Beta-hCG – wolna gonadotropina kosmówkowa (podjednostka beta).
Pomiędzy 18 a 24 tygodniem ciąży, w trakcie której będzie wykonane badanie ultrasonograficzne (USG) celem wnikliwej oceny całego dziecka.
Badanie rozpoczyna się od oceny czaszki. Mierzy się jej wymiar dwuciemieniowy i obwód, ocenia się prawidłowość budowy mózgu.
Następnie uwidacznia się twarzoczaszkę i profil płodu, oczodoły, nos, szczękę, żuchwę, podniebienie. Na szyi mierzy się tzw. fałd karkowy (nie mylić z przeziernością karkową – ocenianą między 11. a 13. tygodniem ciąży).
Następnie ocenia się kręgosłup, a zwłaszcza jego ciągłość. Dalej bada się serce – jego położenie, wielkość, obecność jam (powinno być ich cztery), drogi wypływu krwi, akcję. Ocenia się klatkę piersiową: jej kształt, obecność płuc i przepony. Przy ocenie jamy brzusznej bierze się pod uwagę obecność żołądka, wątroby i nerek oraz ciągłość ścian; dokonuje się też pomiaru obwodu brzucha.
Wreszcie ocenia się kończyny górne i dolne: sprawdza się obecność wszystkich kości, mierzy się długość kości udowej. Ostatnim etapem badania jest ocena łożyska – jego lokalizacji, grubości i struktury, oraz oszacowanie ilości wód płodowych.
Celem trzeciego badania prenatalnego wykonywanego pomiędzy 28-32 tygodniem jest przede wszystkim ocena rozwoju anatomicznego (oceniane są te same parametry, które analizowane były podczas drugiego badania prenatalnego) oraz ustalenie ułożenia płodu.
Niektóre nieprawidłowości m.in. w obrębie układu moczowego lub pokarmowego, zaburzenia rytmu serca, nieodpowiednia ilość płynu owodniowego ujawniają się często dopiero na tym etapie ciąży.
Istotna jest także kontrola wzrastania płodu oraz uchwycenie wszelkich nieprawidłowości z tym związanych tj. hipotrofia (ograniczenie lub zahamowanie wzrostu płodu) czy makrosomia (nadmierna masa płodu w stosunku do wieku ciąży). Zaburzenia te mogą świadczyć o patologiach ciąży m.in. przewlekłej niewydolności łożyska lub infekcji wewnątrzmacicznej. W przypadku makrosomii o cukrzycy ciężarnej.
Wychwycenie tych nieprawidłowości jest istotne dla dalszego przebiegu ciąży, a także postępowania klinicznego bezpośrednio po porodzie. Podczas badania USG sprawdza się także położenie łożyska oraz ocenia jego stan. Istotna jest również ocena ilości płynu owodniowego. Zarówno wielowodzie, jak i małowodzie mogą mieć wpływ na dalszy przebieg ciąży.